Jakie wybrać grzejniki?
Rodzaj dostępnych grzejników na rynku to: stalowe, żeliwne, płytowe, aluminiowe, miedziano-aluminiowe, dekoracyjne lub występujące jako konstrukcje przestrzenne. Istotne różnice to materiał z jakiego są wykonane, sposób oddawania ciepła, moc grzewcza, konstrukcja. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych grzejników.
Grzejniki stalowe dekoracyjne są lekkie i dlatego łatwe w transporcie i montażu, szybko się nagrzewają, powierzchnia łatwa w czyszczeniu, odporne na korozje, są dostępne w wielu rozmiarach oraz różnych kształtach i ciekawych formach, można je łączyć z instalacją wykonaną ze stali, miedzi lub tworzywa.
Aluminiowe są również lekkie, mają gładkie, łatwe do czyszczenia powierzchnie, są odporne na podwyższoną wilgotność, więc dopuszcza się ich montaż również w łazience. Ich powierzchnia jest delikatna, łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, nie nadają się do stosowania przy instalacji miedzianej.
Żeliwne grzejniki są ciężkie, masywne i wolno się nagrzewają, ale też przez długi czas stygną. Są odporne na korozję i dlatego nadają się do zastosowania w niekorzystnych warunkach
Miedziano-aluminiowe są zbudowane z dwóch układów: wodnego wykonanego z miedzianych rurek i oddawania ciepła – z blachy.
Grzejnik mogą oddawać ciepło poprzez konwekcję czyli unoszenie się ciepła w wyniku różnicy temperatur, oraz poprzez promieniowanie czyli emitowanie ciepła w wyniku czego przedmioty wokół nagrzewają się.
Wybór miejsca dla grzejnika w tym momencie to bardzo dowolna i indywidualna kwestia, nadal znaczenie ma oszczędność w ogrzaniu pomieszczeń, a zatem lokalizacja pada na miejsce pod lub wokół okna gdzie występuje dopływ zimnego powietrza które należy ogrzać aby nie występowały zbyt duże straty w pomieszczeniu. Natomiast pozostaje kwestia dekoracji i wyeksponowania wnętrz i wtedy wybór pada na grzejniki dekoracyjne o ciekawych formach, kształtach o walorach dekoracyjnych, można też wtedy stosować dużo większe powierzchniowo elementy grzejne, a do bardzo małych pomieszczeń dostosować wielkość grzejnika i formę.